01-10-2025
Goedverlicht? Allicht!
De dagen worden korter, de bladeren aan de bomen beginnen al te verkleuren en de zon staat al veel lager. Kortom de herfst komt er aan.
Een seizoen met wind, storm, regen, maar ook met prachtige zonnige dagen. Het is vroeger donker en later licht en het is vaker wat mistig in de ochtend. In het verkeer merk je daar ook de gevolgen van. Het zicht is een stuk slechter en daarom is het erg belangrijk om zichtbaar te zijn en op te vallen.
Met name fietsers zijn in deze periode slechter zichtbaar in het verkeer en daarom is niet alleen fellere kleding met reflectiestrepen een goed idee. Veel belangrijker is goede verlichting op je fiets.
Goede fietsverlichting zorgt er in de eerste plaats voor dat je zelf ziet waar je rijdt. Vooral op onverlichte wegen of fietspaden kan het zicht ̢۪s avonds flink afnemen. Zonder voorlamp kan een plotselinge kuil, tak of gladde plek voor vervelende verrassingen zorgen. Maar minstens zo belangrijk is dat andere weggebruikers jou op tijd zien aankomen. Automobilisten, voetgangers en andere fietsers rekenen erop dat jouw verlichting zichtbaar is, zodat ze tijdig kunnen anticiperen.
Het is verplicht maar ook heel verstandig om in het donker, bij slecht weer of wanneer het zicht beperkt is, voor- en achterlicht te voeren op de fiets. Jammer genoeg blijkt toch dat veel fietsers hier niet altijd gehoor aan geven. Soms is het een kapot lampje, soms zijn de batterijen leeg, of men is simpelweg vergeten de lamp aan te zetten. Helaas leidt dit jaarlijks tot honderden ongelukken, waarvan sommige met ernstige afloop.
Lijst Harry Bakker heeft een aantal jaar geleden hier al aandacht voor gevraagd tijdens een actie van Veilig Verkeer Nederland. Deze organisatie voert elk jaar actie om fietsers alert te maken op het belang van goede (fiets)verlichting voor jezelf maar ook voor andere weggebruikers. Laten we samen zorgen voor een veilige herfst en winter op de weg. Zet je fietsverlichting aan zodra het begint te schemeren en check regelmatig of je lampjes nog werken; een simpel lampje kan het verschil maken om veilig thuis te komen
Riebert Verheugen, fractievoorzitter Lijst Harry Bakker
Onderschrift foto: Riebert Verheugen goed verlicht op pad.